Csatasorban

A kiadó ajánlása

A hazai politikai élet alapos elemzését adja memoárjában Kerék-Bárczy Szabolcs, akinél jobban kevesen ismerik belülről a rendszerváltozás utáni magyar pártokat és vezetőiket. A szerzőnek a tárgyalt kor közéletének szinte valamennyi első- és másodvonalbeli szereplőjéről van mondanivalója, az esetek többségében véleménye is.

A könyvben megelevenednek előttünk több mint húsz év magyarországi politikai, társadalmi és gazdasági történései, valamint a hazánk számára fontos nemzetközi jelenségek is. Ezek hátteréről tényszerű és szubjektív képet kapunk, miáltal úgy érezheti az olvasó, hogy maga is részese a folyamatoknak.

A sok tekintetben egyedülálló visszaemlékezés brutálisan őszinte, sokszor önkritikus és mindig emberközeli krónika. Kerék-Bárczy írása pártokon átívelő karrierjének köszönhetően sehol máshol nem hozzáférhető információkat nyújt eseményekről és azokban résztvevő politikusokról. Az eredmény egy széles, színes politikai panoptikum, melynek megalkotója nem a médiából tájékozódott, hanem mindennapjait töltötte ebben a közegben.

Részletek a könyv bevezetőjéből

„A kormányzáshoz érteni is kell, ismerni kell a közigazgatást, annak működését, nyelvezetét, azt, hogy hogyan lesz egy ötletből döntés, a döntések milyen hatást gyakorolnak a társadalomra, a rengeteg szakpolitikai terület hogyan függ össze egymással, s ha egy ilyen területet megbolygatunk, az milyen módon és mértékben befolyásol ezer másikat. A sort még folytathatnánk. (…) [E]zeknek a problémáknak az átlátásához tanulásra, aprólékos építkezésre, sok-sok tapasztalat megszerzésére, sok év munkájára van szükség. Ezt azonban rendre megspórolják a politikus mezét magukra öltő világmegváltók és váteszek, a közjóból meggazdagodni akarók, kalandorok és bűnözők, mert tudják, hogy az ámokfutáshoz és lopáshoz nem kell kormányzati szaktudás.”

„Óriásiak a kísértések, megtévesztő mások alázatossága, hajbókolása, hízelgése, és hajlamosak vagyunk elfelejteni, hogy az nem nekünk szól, hanem annak a címnek, rangnak, amit birtokolunk, és ha már nincs a fenekünk alatt bársonyszék vagy szolgálati luxusautó, akkor „barátaink” száma is drámaian lecsökken.”

„1990 után külső tényezők nem erőszakoltak ránk, magyarokra semmit, vagyis mi magunk határozzuk meg saját sorsunkat. Ez az esetünkben egészen egyedülálló körülmény és hatalmas lehetőség a nemzet számára!”

„Ennek a könyvnek a megírására a szűnni nem akaró kíváncsiságom késztetett. (…) Abban az életkorban vagyok, amikor már nem hivatkozhatok arra, hogy majd mások alakítják a sorsomat. (…) Személy szerint is vállalnunk kell a felelősséget azért, ahogy élünk, és nem érthetjük meg jelen helyzetünket anélkül, hogy ne ismernénk a közelmúltunkat.”

„A magamnak feltett kérdések közül meg tudom már válaszolni, hogy tényszerűen mi és miért történt az utóbbi évtizedekben. Arra a két legfontosabb kérdésre azonban még mindig keresem a választ, hogy miért jó nekünk így élni e hazában, ha élhetnénk sokkal jobban is, s miért nem találunk egymásra mi, felkészült, tettrekész és érett idealisták, akik fordíthatnánk a jövőn. Mégsem vagyok pesszimista, sokkal inkább bizakodó, mert tudom, hogy a történelemnek egyáltalán nincs vége, ahogy sokan jósolják, s van még elvégzendő feladatom nekem is.”

Megrendelhető